FANDOM


Güler

TODAİE öğretim uyesi idi. CHP İzmir Mi,lletvekili Birgül Ayman Güler

Bakınız


Şablon:2011 Milletvekilleri - d


Şablon:Milletvekilleri Şablon:Milletvekilleri 2015 Seçim 61. Hükümet Başbakan Bakanlar
24.Dönem Milletvekilleri 2011 yılında seçilenler Milletvekili/2011 seçimleri Milletvekili/2011 seçimleri adayları 23. dönem milletvekilleri
MİA milletvekilleri Kaymakam milletvekilleri
Mersin Mersin milletvekilleri < Mehmet Zafer Çağlayan (AK Parti), Ahmet Tevfik Uzun (AK Parti), Nebi Bozkurt (AK Parti), Çiğdem Münevver Ökten (AK Parti); Aytuğ Atıcı (CHP), Vahap Seçer (CHP), İsa Gök (CHP), Ali Rıza Öztürk (CHP); Mehmet Şandır (MHP), Ali Öz (MHP); Ertuğrul Kürkçü (Bağımsız)
Adana Adana milletvekilleri Ömer Çelik (AK Parti), Mehmet Necati Çetinkaya (AK Parti), Necdet Ünüvar (AK Parti), Fatoş Gürkan (AK Parti), Ali Küçükaydın (AK Parti), Mehmet Şükrü Erdinç (AK Parti); Osman Faruk Loğoğlu (CHP), Ümit Özgümüş (CHP), Turgay Develi (CHP), Ali Demirçalı (CHP); Muharrem Varlı (MHP), Ali Halaman (MHP), Seyfettin Yılmaz (MHP), Murat Bozlak (Bağımsız).
Adıyaman
Adıyaman milletvekilleri
Ahmet Aydın (AK Parti), Mehmet Metiner (AK Parti), Muhammed Murtaza Yetiş (AK Parti), Mehmet Erdoğan (AK Parti); Salih Fırat (CHP).
Afyonkarahisar
Afyonkarahisar milletvekilleri
Veysel Eroğlu (AK Parti), Sait Açba (AK Parti), Halil Ürün (AK Parti); Ahmet Toptaş (CHP); Kemalettin Yılmaz (MHP).
Ağrı
Ağrı milletvekilleri
Mehmet Kerim Yıldız (AK Parti), Ekrem Çelebi (AK Parti), Fatma Salman Kotan (AK Parti); Halil Aksoy (Bağımsız).
Amasya
Amasya milletvekilleri
Naci Bostancı (AK Parti), Avni Erdemir (AK Parti); Ramis Topal (CHP).
Ankara / 1. Bölge
Ankara 1. Bölge milletvekilleri
Ali Babacan(AK Parti), Bülent Gedikli (AK Parti), Reha Denemeç (AK Parti), Tülay Selamoğlu (AK Parti), Nazmi Haluk Özdalga (AK Parti), Yalçın Akdoğan(AK Parti), Fatih Şahin (AK Parti), Ülker Güzel (AK Parti), Süleyman Sencer Ayata (CHP), Mehmet Emrehan Halıcı (CHP), Emine Ülker Tarhan (CHP), Aylin Nazlıaka (CHP), Bülent Kuşoğlu (CHP), Levent Gök (CHP), Yıldırım Tuğrul Türkeş (MHP), Zühal Topcu (MHP).
Ankara / 2. Bölge
Ankara 2. Bölge milletvekilleri
Cemil Çiçek (AK Parti), Haluk İpek (AK Parti), Salih Kapusuz (AK Parti), Nurdan Şanlı (AK Parti), Ahmet İyimaya (AK Parti), Cevdet Erdöl (AK Parti), Zelkif Kazdal (AK Parti), Emrullah İşler (AK Parti), Seyit Sertçelik (AK Parti), Gülsün Bilgehan (CHP), İzzet Çetin (CHP), Sinan Aydın Aygün (CHP), Gökhan Günaydın (CHP), Ahmet Deniz Bölükbaşı (MHP), Mustafa Cihan Paçacı (MHP).
Antalya
Antalya milletvekilleri
Vecdi Gönül (AK Parti), Mevlüt Çavuşoğlu (AK Parti), Menderes Türel (AK Parti), Sadık Badak (AK Parti), Hüseyin Samani (AK Parti), Gökçen Enç (AK Parti); Deniz Baykal (CHP), Osman Kaptan (CHP), Gürkut Acar (CHP), Yıldıray Sapan (CHP), Arif Bulut (CHP); Tunca Toskay (MHP), Mehmet Günal (MHP), Yusuf Ziya İrbeç (MHP).
Artvin
Artvin milletvekilleri
İsrafil Kışla (AK Parti); Uğur Bayraktutan (CHP).
Aydın
Aydın milletvekilleri
Mehmet Erdem (AK Parti), Semiha Öğüş (AK Parti), Gültekin Kılınç (AK Parti); Bülent Tezcan (CHP), Metin Lütfi Baydar (CHP), Osman Aydın (CHP); Ali Uzunırmak (MHP).
Balıkesir
Balıkesir milletvekilleri
Ahmet Edip Uğur (AK Parti), Mehmet Cemal Öztaylan (AK Parti), Tülay Babuşçu (AK Parti), Ali Aydınlıoğlu (AK Parti); Namık Havutça (CHP), Nedret Akova (CHP), Haluk Ahmet Gümüş (CHP); Ahmet Duran Bulut (MHP).
Bilecik
Bilecik milletvekilleri
Fahrettin Poyraz (AK Parti); Bahattin Şeker (MHP).
Bingöl
Bingöl milletvekilleri
Cevdet Yılmaz (AK Parti), Eşref Taş (AK Parti); İdris Baluken (Bağımsız).
Bitlis
Bitlis milletvekilleri
Vedat Demiröz (AK Parti), Vahit Kiler (AK Parti); Hüsamettin Zenderlioğlu (Bağımsız).
Bolu
Bolu milletvekilleri
Ali Ercoşkun (AK Parti), Fehmi Küpçü (AK Parti); Tanju Özcan (CHP).
Burdur
Burdur milletvekilleri
Bayram Özçelik (AK Parti), Hasan Hami Yıldırım (AK Parti); Ramazan Kerim Özkan (CHP).
Bursa
Bursa milletvekilleri
Bülent Arınç (AK Parti), Mustafa Öztürk (AK Parti), Hüseyin Şahin (AK Parti), Canan Candemir Çelik (AK Parti), İsmet Su (AK Parti), Mustafa Kemal Şerbetçioğlu (AK Parti), Hakan Çavuşoğlu (AK Parti), İsmail Aydın (AK Parti), Tülin Kara (AK Parti), Bedrettin Yıldırım (AK Parti), Önder Matlı (AK Parti); Sena Kaleli (CHP), Turhan Tayan (CHP), İlhan Demiröz (CHP), Aykan Erdemir (CHP), Kemal Ekinci (CHP); İsmet Büyükataman (MHP), Necati Özensoy (MHP).
Çanakkale
Çanakkale milletvekilleri
Mehmet Daniş (AK Parti), İsmail Kaşdemir (AK Parti); Ali Sarıbaş (CHP), Serdar Soydan (CHP).
Çankırı
Çankırı milletvekilleri
İdris Şahin (AK Parti), Hüseyin Filiz (AK Parti).
Çorum
Çorum milletvekilleri
Salim Uslu (AK Parti), Cahit Bağcı (AK Parti), Murat Yıldırım (AK Parti); Tufan Köse (CHP).
Denizli
Denizli milletvekilleri
Nihat Zeybekci (AK Parti), Mehmet Yüksel (AK Parti), Bilal Uçar (AK Parti), Nurcan Dalbudak (AK Parti); Adnan Keskin (CHP), İlhan Cihaner (CHP); Emin Haluk Ayhan (MHP).
Diyarbakır
Diyarbakır milletvekilleri
Mehmet Mehdi Eker (AK Parti), Mehmet Galip Ensarioğlu (AK Parti), Mine Lök Beyaz (AK Parti), Mehmet Süleyman Hamzaoğulları (AK Parti), Cuma İçten (AK Parti); Leyla Zana (Bağımsız), Emine Ayna (Bağımsız), Altan Tan (Bağımsız), Hatip Dicle (Bağımsız), Nursel Aydoğan (Bağımsız), Şerafettin Elçi (Bağımsız).
Edirne
Edirne milletvekilleri
Mehmet Müezzinoğlu (AK Parti); Recep Gürkan (CHP), Kemal Değirmendereli (CHP).
Elazığ
Elazığ milletvekilleri
Zülfü Demirbağ ( AK Parti), Şuay Alpay (AK Parti), Faruk Septioğlu (AK Parti), Sermin Balık (AK Parti); Enver Erdem (MHP).
Erzincan
Erzincan milletvekilleri
Sebahattin Karakelle (AK Parti); Muharrem Işık (CHP).
Erzurum
Erzurum milletvekilleri
Recep Akdağ (AK Parti), Adnan Yılmaz (AK Parti), Fazilet Dağcı Çığlık (AK Parti), Cengiz Yavilioğlu (AK Parti), Muhyettin Aksak (AK Parti); Oktay Öztürk (MHP).
Eskişehir
Eskişehir milletvekilleri
Nabi Avcı (AK Parti), Salih Koca (AK Parti), Ülker Can (AK Parti); Süheyl Batum (CHP), Kazım Kurt (CHP); Ruhsar Demirel (MHP).
Gaziantep
Gaziantep milletvekilleri
Hüseyin Çelik (AK Parti), Fatma Şahin (AK Parti), Şamil Tayyar (AK Parti), Abdullah Nejat Koçer (AK Parti), Mehmet Sarı (AK Parti), Mehmet Erdoğan (AK Parti), Derya Bakbak (AK Parti), İbrahim Halil Mazıcıoğlu (AK Parti), Ali Şahin (AK Parti); Mehmet Şeker (CHP), Ali Serindağ (CHP); Edip Semih Yalçın (MHP).
Giresun
Giresun milletvekilleri
Nurettin Canikli (AK Parti), Mehmet Geldi (AK Parti), Adem Tatlı (AK Parti); Selahattin Karaahmetoğlu (CHP).
Gümüşhane
Gümüşhane milletvekilleri
Kemalettin Aydın (AK Parti), Feramuz Üstün (AK Parti).
Hakkari
Hakkari milletvekilleri
Selahattin Demirtaş (Bağımsız), Adil Kurt (Bağımsız), Esat Canan (Bağımsız).
Hatay
Hatay milletvekilleri
Sadullah Ergin (AK Parti), Orhan Karasayar (AK Parti), Mehmet Öntürk (AK Parti), Adem Yeşildal (AK Parti), Hacı Bayram Türkoğlu (AK Parti); Mehmet Ali Ediboğlu (CHP), Mevlüt Dudu (CHP), Refik Eryılmaz (CHP), Hasan Akgöl(CHP); Adnan Şefik Çirkin (MHP).
Isparta
Isparta milletvekilleri
Süreyya Sadi Bilgiç (AK Parti), Recep Özel (AK Parti); Ali Haydar Öner (CHP); Süleyman Nevzat Korkmaz (MHP).
İstanbul 1. Bölge
İstanbul 1. Bölge milletvekilleri
Recep Tayyip Erdoğan (AK Parti), Egemen Bağış (AK Parti), İdris Güllüce (AK Parti), Erol Kaya (AK Parti), Belma Satır(AK Parti), Mustafa Ataş (AK Parti), Muhammed Çetih (AK Parti), İsmet Uçma (AK Parti), Gürsoy Erol (AK Parti), Alev Dedegil (AK Parti), Mehmet Domaç (AK Parti), Osman Boyraz (AK Parti), Oktay Saray (AK Parti), Metin Külünk (AK Parti), Ahmet Berat Çonkar (AK Parti), Bilal Macit (AK Parti), Gürsel Tekin (CHP), Osman Korutürk (CHP), Akif Hamzaçebi (CHP), Ayşe Eser Danışoğlu (CHP), Şafak Pavey (CHP), İhsan Özkes (CHP), Nur Serter (CHP), Mahmut Tanal (CHP), Müslim Sarı (CHP), Celal Dinçer (CHP), Kadir Gökmen Öğüt (CHP), Engin Alan (MHP), Bülent Didinmezç (MHP), Sebahat Tuncel (Bağımsız).
İstanbul 2. Bölge
İstanbul 2. Bölge milletvekilleri
Nimet Çubukçu(AK Parti), Ayşe Nur Bahçekapılı (AK Parti), Burhan Kuzu (AK Parti), Ekrem Erdem (AK Parti), Volkan Bozkır (AK Parti), İbrahim Yigit (AK Parti), Ahmet Kutalmış Türkeş (AK Parti), İsmail Safi (AK Parti), Türkan Dağaoğlu (AK Parti), Şirin Ünal (AK Parti), Sevim Savaş (AK Parti), Hüseyin Bürge (AK Parti), Osman Aşkın (AK Parti), Ahmet Haldun Ertürk, (AK Parti), Ahmet Baha Öğütken (AK Parti), Kemal Kılıçdaroğlu (CHP), Bihlun Tamaylıgil (CHP9,Sezgin Tanrıkulu (CHP), Aydın Ayaydın (CHP), Sedef Küçük (CHP), Ercan Cengiz (CHP), Haluk Eyidoğan (CHP), Aykut Erdoğdu (CHP), Melda Onur (CHP), Murat Başesgioğlu (MHP), Ümit Şafak (MHP), Sırrı Süreyya Önder (Bağımsız).
İstanbul 3. Bölge
İstanbul 3. Bölge milletvekilleri
Ömer Dinçer,(AK Parti), Abdülkadir Aksu (AK Parti), Ünal Kaçır (AK Parti), Hakan Şükür (AK Parti), Halide İncekara (AK Parti), Mustafa Şentopak (AK Parti), Feyzullah Kıyıklık (AK Parti), Tülay Kaynarca (AK Parti), Nureddin Nebati (AK Parti), Mehmet Doğan Kubat (AK Parti), Bülent Turan (AK Parti), Mehmet Muşak (AK Parti), Gülay Dalyan (AK Parti), Enver Yılmaz (AK Parti), Harun Karaca (AK Parti), Erdoğan Toprak (CHP), Umut Oran (CHP), Süleyman Çelebi (CHP), Oktay Ekşi (CHP), Binnaz Toprak (CHP), Sabahat Akkiraz (CHP), Faik Tunay (CHP), Ali Özgündüz (CHP), Mevlüt Aslanoğlu (CHP), Meral Akşener (MHP), Atila Kaya (MHP), Mehmet Taytak (MHP), Abdullah Levent Tüzel (Bağımsız).
İzmir 1. Bölge
İzmir 1. Bölge milletvekilleri
Ertuğrul Günay (AK Parti), Mehmet Tekelioğlu (AK Parti), İlhan İşbilen (AK Parti), İlknur Denizli (AK Parti), Ali Aşlık (AK Parti), Rıfat Sait (AK Parti); Güldal Mumcu (CHP), Rıza Türmen (CHP), Oğuz Oyan (CHP), Musa Çam (CHP), Hülya Güven (CHP), Erdal Aksünger (CHP); Oktay Vural (MHP).
İzmir 2. Bölge
İzmir 2. Bölge milletvekilleri
Binali Yıldırım (AK Parti), Aydın Şengül (AK Parti), Erdal Kalkan (AK Parti), Nesrin Ulema (AK Parti), Hamza Dağ (AK Parti); Alaattin Yüksel (CHP), Mustafa Balbay (CHP), Mehmet Ali Susam (CHP), Rahmi Aşkın Türeli (CHP), Aytun Çıray(CHP), Birgül Ayman Güler (CHP), Mustafa Moroğlu (CHP); Ahmet Kenan Tanrıkulu (MHP).

Bakınız

Seçim
MİA milletvekilleri
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş milletvekilleri
Mehmet Sağlam (AK Parti), Nevzat Pakdil (AK Parti), Mahir Ünal (AK Parti), Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu (AK Parti), Sevde Bayazıt Kaçar (AK Parti), Sıtkı Güvenç (AK Parti); Durdu Özbolat (CHP); Mesut Dedeoğlu (MHP).


Kars
Kars milletvekilleri
Ahmet Arslan (AK Parti), Yunus Kılıç (AK Parti); Mülkiye Birtane (Bağımsız).
Kastamonu
Kastamonu milletvekilleri
Hakkı Köylü (AK Parti), Mustafa Gökhan Gülşen (AK Parti); Emin Çınar (MHP).
Kayseri
Kayseri milletvekilleri
Taner Yıldız (AK Parti), Sadık Yakut (AK Parti), Mustafa Elitaş (AK Parti), Yaşar Karayel (AK Parti), Pelin Gündeş Bakır (AK Parti), Ahmet Öksüzkaya (AK Parti), İsmail Tamer (AK Parti); Mehmet Şevki Kulkuloğlu (CHP); Yusuf Halaçoğlu (MHP).
Kırklareli
Kırklareli milletvekilleri
Şenol Gürşan (AK Parti); Mehmet Kesimoğlu (CHP), Turgut Dibek (CHP).
Kırşehir
Kırşehir milletvekilleri
Abdullah Çalışkan (AK Parti), Muzaffer Aslan (AK Parti).
Kocaeli
Kocaeli milletvekilleri
Nihat Ergün (AK Parti), Fikri Işık (AK Parti), Sibel Gönül (AK Parti), Muzaffer Baştopçu (AK Parti), Zeki Aygün (AK Parti), İlyas Şeker (AK Parti), Mehmet Ali Okur (AK Parti); Hurşit Güneş (CHP), Mehmet Hilal Kaplan (CHP), Haydar Akar (CHP); Lütfü Türkan (MHP).
Konya
Konya milletvekilleri
Ahmet Davutoğlu (AK Parti), Kerim Özkul (AK Parti), İlhan Yerlikaya (AK Parti), Ayşe Türkmenoğlu (AK Parti), Cem Zorlu (AK Parti), Hüseyin Üzülmez (AK Parti), Mustafa Baloğlu (AK Parti), Mustafa Kabakcı (AK Parti), Gülay Samancı (AK Parti), Mustafa Akış (AK Parti), Harun Tüfekçi (AK Parti); Atilla Kart (CHP); Faruk Bal (MHP), Mustafa Kalaycı (MHP).
Kütahya
Kütahya milletvekilleri
Soner Aksoy (AK Parti), Hasan Fehmi Kinay (AK Parti), İdris Bal (AK Parti), Vural Kavuncu (AK Parti); Alim Işık (MHP).
Malatya
Malatya milletvekilleri
Mahmut Mücahit Fındıklı (AK Parti), Mustafa Şahin (AK Parti), Öznur Çalık (AK Parti), Hüseyin Cemal Akın (AK Parti), Ömer Faruk Öz (AK Parti); Veli Ağbaba (CHP).
Manisa
Manisa milletvekilleri
Hüseyin Tanrıverdi (AK Parti), Recai Berber (AK Parti), Uğur Aydemir (AK Parti), Muzaffer Yurttaş (AK Parti), Selçuk Özdağ (AK Parti); Hasan Ören (CHP), Özgür Özel (CHP), Sakine Öz (CHP); Sümer Oral (MHP), Erkan Akçay(MHP).
Mardin
Mardin milletvekilleri
Muammer Güler (AK Parti), Gönül Bekin Şahkulubey (AK Parti), Abdurrahim Akdağ (AK Parti); Ahmet Türk (Bağımsız), Gülser Yıldırım (Bağımsız), Erol Dora (Bağımsız).
Mersin
Mersin milletvekilleri
Mehmet Zafer Çağlayan (AK Parti), Ahmet Tevfik Uzun (AK Parti), Nebi Bozkurt (AK Parti), Çiğdem Münevver Ökten (AK Parti); Aytuğ Atıcı (CHP), Vahap Seçer(CHP), İsa Gök (CHP), Ali Rıza Öztürk(CHP); Mehmet Şandır (MHP), Ali Öz (MHP); Ertuğrul Kürkçü (Bağımsız).
Muğla
Muğla milletvekilleri
Ali Boğa (AK Parti), Yüksel Özden (AK Parti); Tolga Çandar (CHP), Nurettin Demir (CHP), Ömer Süha Aldan (CHP); Mehmet Erdoğan (MHP).
Muş
Muş milletvekilleri
Faruk Işık (AK Parti), Muzaffer Çakar (AK Parti); Sırrı Sakık (Bağımsız), Demir Çelik (Bağımsız).
Nevşehir
Nevşehir milletvekilleri
Ahmet Erdal Feralan (AK Parti), Murat Göktürk (AK Parti), Ebubekir Gizligider (AK Parti).
Niğde
Niğde milletvekilleri
Alpaslan Kavaklıoğlu (AK Parti), Ömer Selvi (AK Parti); Doğan Şafak (CHP).
Ordu
Ordu milletvekilleri
İdris Naim Şahin (AK Parti), Mustafa Hamarat (AK Parti), Fatihhan Ünal (AK Parti), İhsan Şener (AK Parti), Harun Çakır (AK Parti); İdris Yıldız (CHP).
Rize
Rize milletvekilleri
Hayati Yazıcı (AK Parti), Hasan Karal (AK Parti), Nusret Bayraktar(AK Parti).
Sakarya
Sakarya milletvekilleri
Hasan Ali Çelik (AK Parti), Ayhan Sefer Üstün (AK Parti), Şaban Dişli (AK Parti), Ayşenur İslam (AK Parti), Ali İhsan Yavuz (AK Parti); Engin Özkoç (CHP); Münir Kutluata (MHP).
Samsun
Samsun milletvekilleri
Mustafa Demir (AK Parti), Suat Kılıç (AK Parti), Cemal Yılmaz Demir (AK Parti), Tülay Bakır (AK Parti), Akif Çağatay Kılıç (AK Parti), Ahmet Yeni(AK Parti); Haluk Koç (CHP), İhsan Kalkavan (CHP); Cemalettin Şimşek (MHP).
Siirt
Siirt milletvekilleri
Afif Demirkıran (AK Parti), Osman Ören (AK Parti); Gültan Kışanak (Bağımsız).
Sinop
Sinop milletvekilleri
Mehmet Ersoy (AK Parti); Engin Altay (CHP).
Sivas
Sivas milletvekilleri
İsmet Yılmaz (AK Parti), Mesude Nursuna Memecan (AK Parti), Hilmi Bilgin (AK Parti), Ali Turan (AK Parti); Malik Ecder Özdemir (CHP).
Şanlıurfa
Şanlıurfa milletvekilleri
Faruk Çelik (AK Parti), Seyit Eyyüpoğlu (AK Parti), Mehmet Kasım Gülpınar (AK Parti), Mehmet Akyürek (AK Parti), Zeynep Karahan Uslu (AK Parti), Halil Özcan(AK Parti), Mahmut Kaçar (AK Parti), Abdulkadir Emin Önen (AK Parti), Yahya Akman (AK Parti), Abdulkerim Gök (AK Parti), Bekir Eren (AK Parti); İbrahim Ayhan (Bağımsız).
Tekirdağ
Tekirdağ milletvekilleri
Tevfik Ziyaeddin Akbulut (AK Parti), Özlem Yemişçi (AK Parti); Faik Öztrak (CHP), Candan Yüceer (CHP), Emre Köprülü (CHP); Bülent Belen (MHP)
Tokat
Tokat milletvekilleri
Zeyid Aslan (AK Parti), Şükrü Ayalan (AK Parti), Dilek Yüksel (AK Parti); Orhan Düzgün (CHP); Reşat Doğru (MHP).
Trabzon
Trabzon milletvekilleri
Faruk Nafiz Özak (AK Parti), Erdoğan Bayraktar(AK Parti), Aydın Bıyıklıoğlu (AK Parti), Safiye Seymanoğlu (AK Parti); Mehmet Volkan Canalioğlu (CHP); Koray Aydın (MHP)
Tunceli
Tunceli milletvekilleri
Kamer Genç (CHP), Hüseyin Aygün (CHP).
Uşak
Uşak milletvekilleri
İsmail Güneş (AK Parti), Mehmet Altay (AK Parti); Dilek Akagün Yılmaz (CHP).
Van
Van milletvekilleri
Burhan Kayatürk (AK Parti), Fatih Çiftci (AK Parti), Mustafa Bilici (AK Parti), Gülşen Orhan (AK Parti); Kemal Akdaş (Bağımsız), Aysel Tuğluk (Bağımsız), Özdal Üçer (Bağımsız), Nazmi Gür(Bağımsız).
Yozgat
Yozgat milletvekilleri
Bekir Bozdağ (AK Parti), Ertuğrul Soysal (AK Parti), Yusuf Başer (AK Parti); Sadir Durmaz (MHP).
Zonguldak
Zonguldak milletvekilleri
Köksal Toptan (AK Parti), Erdal Candan (AK Parti), Özcan Ulupınar (AK Parti); Mehmet Haberal (CHP), Ali İhsan Köktürk (CHP).
Aksaray
Aksaray milletvekilleri
Ali Rıza Alaboyun (AK Parti), Ruhi Açıkgöz (AK Parti), İlknur İnceöz (AK Parti).
Bayburt
Bayburt milletvekilleri
Bünyamin Özbek (AK Parti).
Karaman
Karaman milletvekilleri
Lütfi Elvan (AK Parti), Mevlüt Akgün (AK Parti).
Kırıkkale
Kırıkkale milletvekilleri
Beşir Atalay (AK Parti), Oğuz Kağan Köksal (AK Parti), Ramazan Can (AK Parti).
Batman
Batman milletvekilleri
Mehmet Şimşek (AK Parti), Ziver Özdemir (AK Parti), Ayla Akat Ata (Bağımsız), Bengi Yıldız (Bağımsız).
Şırnak
Şırnak milletvekilleri
Mehmet Emin Dindar (AK Parti); Hasip Kaplan (Bağımsız), Selma Irmak (Bağımsız), Faysal Sarıyıldız (Bağımsız).
Bartın
Bartın milletvekilleri
Yılmaz Tunç (AK Parti); Rıza Yalçınkaya (CHP).
Ardahan
Ardahan milletvekilleri
Orhan Atalay (AK Parti); Ensar Öğüt (CHP).
Iğdır
Iğdır milletvekilleri
Sinan Oğan (MHP); Pervin Buldan (Bağımsız).
Yalova
Yalova milletvekilleri
Temel Coşkun (AK Parti); Muharrem İnce (CHP).
Karabük
Karabük milletvekilleri
Mehmet Ali Şahin (AK Parti), Osman Kahveci (AK Parti).
Kilis
Kilis milletvekilleri
Fuat Karakuş (AK Parti), Ahmet Salih Dal (AK Parti).
Osmaniye
Osmaniye milletvekilleri
Suat Önal (AK Parti), Durdu Mehmet Kastal (AK Parti); Devlet Bahçeli (MHP), Hasan Hüseyin Türkoğlu (MHP).
Düzce
Düzce milletvekilleri
İbrahim Korkmaz (AK Parti), Fevai Aslan (AK Parti), Osman Çakır (AK Parti). Şablon:2011 milletvekilleri --d
MİA milletvekilleri
Mehmet Ersoy - İdris Naim Şahin - Mehmet Necati Çetinkaya - Ali Küçükaydın
Denizci milletvekilleri
Avukat milletvekileri
İşadamı milletvekilleri
Akademisyen milletvekilleri

NOT: Bir önceki dönemden 201 milletvekili, bu dönemde de yeniden Mecliste yer bulabildi. Aday gösterilen ancak bu milletvekilleri kadar şanslı olmayan milletvekilleri de oldu. Şevket Gürsoy (AK Parti), Ahmet Koca (AK Parti), Abdurrahman Arıcı (AK Parti), Fatih Metin (AK Parti), Abdulmuttalip Özbek (AK Parti), Fevzi Şanverdi (AK Parti), Akif Ekici (CHP), Yaşar Ağyüz (CHP),Ali Arslan (CHP), Yaşar Tüzün (CHP), Ahmet Küçük (CHP), Ayşe Jale Ağırbaş (DSP), Çetin Soysal (CHP), Mehmet Ali Özpolat (CHP), Cemaleddin Uslu (MHP), Zekai Özcan (MHP), Şenol Bal (MHP), Recep Taner (MHP), Erdal Sipahi (MHP), Hasan Çalış (MHP), Osman Durmuş (MHP), Kadir Ural (MHP), Murat Özkan (MHP), Behiç Çelik (MHP), Zülfükar İzol (Bağımsız) ve Akın Birdal (Bağımsız) aday gösterildi ancak seçilemedi. 23. Dönemden önce görev alan eski milletvekillerinden bazıları da yeni Mecliste yer buldu. Bağımsız Milletvekilleri Hatip Dicle ve Leyla Zana, 17 yıllık bir aradan sonra yeniden Meclise girdi. Ayrıca yine eski dönem milletvekillerinden Ramazan Can (AK Parti), Zeynep Karahan Uslu (AK Parti), Semiha Öğüş (AK Parti), Bahattin Şeker (MHP), Aydın Ayaydın (CHP), Esat Canan (Bağımsız), yeniden milletvekili oldu. Siyasi partiler ne yaptı? AK PARTİ: AK Parti 12 ilde tulum çıkardı; Aksaray, Bayburt, Çankırı, Düzce, Gümüşhane, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Nevşehir ve Rize milletvekilliklerinin tamamını kazandı. Hakkari, Iğdır ve Tunceli, AK Parti'nin hiç milletvekili çıkaramadığı iller oldu. CHP: CHP; Edirne, İzmir, Kırklareli, Muğla ve Tekirdağ'da AK Parti'ye karşı üstünlük sağladı. CHP'nin 33 ilden TBMM'de temsilcisi yer almadı. MHP: MHP ise Meclise 47 ilden milletvekili sokamadı. AK Parti ve CHP, bazı illerden eşit sayıda milletvekilini TBMM'ye gönderdi. AK Parti ve CHP, Aydın'da 3'er, Bartın'da 1'er, Çanakkale'de 2'şer, Erzincan'da 1'er, İzmir 1. Bölge'de 6'şar, Mersin'den 4'er, Sinop ve Yalova'dan 1'er milletvekilliği kazandı. AK Parti; Erdoğan'ın aday olduğu İstanbul 1. Bölge'de 30 milletvekilliğinin 16'sını, CHP; Kılıçdaroğlu'nun aday olduğu İstanbul 2. Bölge'de 27 milletvekilliğinin 9'unu, MHP; Bahçeli'nin aday olduğu Osmaniye'de 4 milletvekilliğinden 2'sini kazandı. AK Parti, 2002'de 34.28, 2007'de 46.58 oranında oy almıştı.
Şablon:2011 Milletvekilleri d

Birgül Ayman Güler
Doğum1961
Bergama
MeslekAkademisyen

Prof. Dr. Birgül Ayman Güler (d. 1961, Bergama, İzmir), Türk akademisyen, yazar.

Marmara Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve doktora yaptı. 2002 yılında Yönetim Bilimi alanında Profesörlük ünvanı aldı. Halen (2008) kadrosunun bulunduğu Ankara Üniversitesi dışında TODAIE’de de ders vermektedir. Yayınlanmış çok sayıda kitabı ve makalesi bulunmaktadır. Çeşitli derneklerde üyeliği bulunmakta ve bir siyasal partinin kurucuları arasında yer almaktadır. 14 Nisan 2007 Tandoğan mitingi ve Anıtkabir yürüyüşünün konuşmacıları arasında bulunmaktadır.

24. Dönem İzmir Milletvekili olarak TBMM'ye girmiştir

Çalışmaları

Yayınlanmış Kitapları

  • Türkiye'nin Yönetimi -Yapı, İmge, Ankara 2009
  • Yeni Sağ ve Devletin Değişimi -Yapısal Uyarlama Politikaları, Birgül Ayman Güler, İMGE Yayınevi, Ankara, 2005. (Birinci Basım: TODAİE, 1996)
  • Yerel Maliye Sistemi, Tayfun ÇINAR ve Birgül A. GÜLER, TODAIE-YYAEM Yayını, Şubat 2004, 288 sf.
  • Kamu Personeli : Sistem ve Yönetim, İmge Yayınları, Ankara, Kasım 2005.
  • Yerel Yönetimler -Liberal Açıklamalara Eleştirel Yaklaşım, , Gözden Geçirilmiş Üçüncü Basım, İmge Yayınları, Nisan 2006, (Birinci Basım TODAİE, 1992.)

Editörlük Yayınları

  • Açıklamalı Yönetim Zamandizini 1940-1949, AÜ SBF KAYAUM, Ankara 2009.
  • Açıklamalı Yönetim Zamandizini 1929-1939, AÜ SBF KAYAUM, Ankara 2007.
  • Çöp Hizmetlerinin Yönetimi, Birgül Ayman Güler (ed.), Ayhan Atlı, Süheyla Alica, Ganime Güzel, Duygu Dalgıç, Atilla Göktürk, Faruk Özdemir, Ali Ekber Dogan, TODAIE no: 302, YYAEM no: 11, Ankara Nisan 2001, 246 sf.
  • Su Hizmetlerinin Yönetimi -Genel Yapi, Birgül Ayman Güler (ed.), E. Argun Baran, Nevzat Boztas, Tekin Karabiyik, Filiz Kartal, Güniz Mutlu, Ayfer Örge, Deniz Sayin, Selim Tulumtas, TODAIE no: 298, YYAEM no: 9, Ankara Aralik 1999, 245 sf.
  • Belediye Personel Sistemi, Birgül Ayman Güler (ed.), Onur Ender Aslan, Mevlüt Can, Dogan Canman, Tayfun Çınar, Onur Karahanoğulları, Koray Karasu, Aysegül Sabuktay, Seriye Sezen, Sabahattin Sen, TODAIE no: 294, YYAEM no: 7, Ankara Haziran 1999, 268 sf.

Koordinatörlük Yayınları

  • Genel-Is, Kamu Hizmetlerinin Küreselleşmesi -GATS, B.A.Güler, Seyhan Erdogdu, Onur Karahanoğulları, Selime Güzelsarı, Engin Sezgin, Ankara Temmuz 2002.
  • Genel-Is ve KİGEM, Yerelleştirme, Özelleştirme, Yabancılaştırma, B. A. Güler koordinatörlügü, Onur Karahanoğulları, Serhat Salihoglu, Faruk Özdemir, Zuhal Dönmez, Ayla Yılmaz katkısı, Aralık 1998 Ankara, sf. 119.

Makaleleri

  • Sosyal Devlet ve Yerelleşme, Memleket SiyasetYönetim, Mayıs 2006
  • Değişme ve Disiplin”, Kamu Yönetimi Forumu – II Bildirisi, Hacettepe Üniversitesi 7-8 Ekim 2004, Ankara
  • "Yönetişim: Tüm İktidar Sermayeye”, Praksis, 9 Kış-Bahar 2003, s. 93-116.
  • “Kamu Yönetimi Temel Kanunu Üzerine”, Hukuk ve Adalet -Eleştirel Hukuk Dergisi Yıl: 1 Sayı: 2 (Nisan-Haziran 2004), s. 26-61.
  • “Kamu Personel Sisteminde Reform Zorlamaları”, Amme İdaresi Dergisi C. 36 S. 4 (Aralık 2003),
  • Kamu Yönetimi Temel Kanunu,İzmir Barosu 15 Aralık 2003 Konferansı, Izmir Barosu Bülteni Eki Ayrı Bası, Şubat 2004.
  • “Ikinci Dalga: Siyasal ve İdari Liberalizasyon –Kamu Yönetimi Temel Kanunu”, Kamu Yönetimi ve Yerel Yönetimler Sempozyumu, Ankara 10-11 Ekim 2003 Bildirisi. (Ayni başlıkla broşür olarak basılmıştır: Türkiye Yol-İş Sendikası, Eğitim Yayınları Ankara 2003/5.).
  • “Devlette Reform”, Mimarlık Dergisi, Mart 2003 eki ayrı bası, Ankara 2003.
  • “Türkiye’de Kamu Personel Rejimi Esasları”, Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı ve TÜHIS, Türkiye'de Kamu Personel Rejiminin Yeniden Yapılandırılması Sempozyumu, Hilton Oteli, Ankara 22-23 Şubat 2003. (Aynı başlıklı kitapta yayımlanmıştır.)
  • “Türkiye’de Kamu Personel Rejimi Esasları” SUNU.
  • “Dünya Bankasi ve Tarim Sektörü Kredileri”, Ziraat Mühendisleri Odasi, Küresellesme ve Tarim Sempozyumu, 7-8 Ocak 2002, Ankara.)
  • "Yerel Yönetimlerde Reform Sorunu", Çağdaş Yerel Yönetimler Dergisi, 10/3 (Temmuz 2001), s. 7-12
  • "Restructuring the State", Turkish Public Administration Annual, Vol. 24-26, 1998-2000, s. 3-16.
  • (Türkçesi, "Devletin Yeniden Yapilandirilmasi", Düsün Dergisi, S. 7 Eylül 2000, s.7-13.)
  • "Yerel Yönetimleri Güçlendirmek mi? Adem-i Merkeziyetçilik mi?", Çağdaş Yerel Yönetimler Dergisi, 9/2, Nisan 2000, s. 14-29.
  • "Yerel Yönetimler: Nereye?", Toplum ve Hekim Dergisi, 14/3, Mayıs-Haziran 1999, s. 191-195. (Yazinin yeniden basımı, Dergi'nin ve yazarin izniyle Kuvayi Milliye Dergisi; Emek Arastirmalari Dergisi'nde yapılmıştır.)
  • "Yerelin Ulusaşırı Anlamı", İktisat Dergisi, Sayı: 388 Nisan 1999, s. 56-59.
  • "Yerel-Küresel: Dış Kredilerin Yürütme Gücü", Mülkiyeliler Birliği Dergisi, S.215. (Yazinin yeniden basımı Dergi'nin izniyle Yerel Gündem Dergisi'nde yapılmıştır.)
  • "1998 Reform Tasarisi Üzerine Inceleme", Çağdaş Yerel Yönetimler Dergisi, 7/4 Ekim 1998, s. 3-25.
  • "Küresellesme ve Yerellesme, Çağdaş Yerel Yönetimler Dergisi, 6/3 Temmuz 1997 s. 62-77.
  • "Yerel Yönetimler ve Dis Borçlanma", Çağdaş Yerel Yönetimler Dergisi, 6/2 Nisan 1997, s. 20-30.
  • "Yapisal Uyarlanma Reformlari ve Devlet", Türk-Is Yilligi, C.2.
  • "Yerel Altyapi Yatirimi ve Finansmani: Iller Bankasi: 1945-1995", Amme İdaresi Dergisi, 30/1 Mart 1997, s. 43-67.
  • "Kentsel Altyapi Finansmani: Belediyeler Bankasi 1933-1945", Amme İdaresi Dergisi, 29/1 Mart 1996, s. 87-105.
  • "Kamu Yönetimi ve Dünya Bankasi", Amme İdaresi Dergisi,28/3 Eylül 1995, s. 19-29.
  • "Çek ve Slovak Cumhuriyetleri", Çağdaş Yerel Yönetimler, 4/5, Eylül 1995, s. 61-68.
  • "Il Özel İdaresi Harcamalari: 1925-1990", Çağdaş Yerel Yönetimler, 4/3 Mayıs 1995, s.11-25.
  • "Macaristan", Çağdaş Yerel Yönetimler, 4/3 Mayıs 1995, s.73-79.
  • "Bulgaristan'da Yerel Yönetimler", Çağdaş Yerel Yönetimler, 4/1 Ocak 1995, s.13-28.
  • "Nesnesini Arayan Disiplin: Kamu Yönetimi" Amme İdaresi Dergisi, 27/ 4 Aralık 1994, s.3-19.
  • "Türkiye'nin Belediyelesme Politikasi Nedir?", Belediye Dergisi, 1/1 Temmuz 1994, s.44-47.
  • "Il Özel İdaresi Gelirleri: 1925-1990", Çağdaş Yerel Yönetimler, 3/3 Mayıs 1994, s.13-28.
  • "Belediye Gelirlerinin Yapisi: 1925-1989", Çağdaş Yerel Yönetimler, 3/1 Ocak 1994, s.19-37.
  • "Belediyelesmede "Siyaset" ya da "Yerel Hile", Çağdaş Yerel Yönetimler, 2/6 Kasim 1993, s.27-38.
  • "Belediye Baskanlari Profili", Çağdaş Yerel Yönetimler, 2/3 Mayıs 1993, s. 25-43.
  • "Yerel Yönetimler Tarihine Yaklasim Sorunu", Amme İdaresi Dergisi 26/1 Mart 1993, s. 87-96.
  • "Belediyelesme Sürecinin Sayısal Özellikleri", Çağdaş Yerel Yönetimler, 1/6 Mart 1992, s.19-29.
  • "Belediyelesme Süreci Hakkinda", Amme İdaresi Dergisi 25/3 Eylül 1992, s. 71-92.
  • "Dogu Avrupa'da Yerel Yönetimler", Çağdaş Yerel Yönetimler, 1/2 Mart 1992, s. 35-44.
  • "Belediyelerimizde Personel Sistemi", (M.K. Öktem ile birlikte) Amme İdaresi Dergisi 22/2 Haziran 1989, s.25-39.
  • "Devlet Personel Baskanligi Üzerine Bir Inceleme 2 -Türkiye'de Temel Personel Politikalarinin Evrimi" Amme İdaresi Dergisi, 21/2 Haziran 1988, s.68-83.
  • "Devlet Personel Baskanligi Üzerine Bir Inceleme 1", Amme İdaresi Dergisi, 21/1, Mart 1988 s. 79-99.

Kaynakça

Dış bağlantılar

Ahmet keşken yazısı

Uzun uzun anlatmaya gerek yok... Kemal Bey de, “Biz hem ulusalcıyız, hem solcuyuz... Hem de altı okumuz var” diye kıvranıp durmasın.

İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler, söylenmesi gerekenleri söyledi, CHP’nin istikametini tayin etti.

Söylediği şey aynen şu: “Hiç Türk ulusuyla, Kürt milliyeti eşit olur mu?”


Bu...

İşte CHP’niz bu...

Efendim, Birgül Hanım, modern bir kavram olarak “ulus devleti” idealize ettiği ve “milliyetler devleti”nden üstün tuttuğu için böyle konuşmuş... Maksadı Kürtleri aşağılamak değilmiş... Elbette Türkler ve Kürtler eşitmiş.

Böyle diyorlar...

Birgül Ayman Güler derdini anlatamamış... “Ulus devlet” formatını bozarsak ortaya bir Türk sorunu çıkabilirmiş...

Bunu demeye çalışıyormuş.

Denilenleri bu çerçevede anlamalıymışız.

Ben de diyorum ki, “Yerim çerçevenizi... Birgül Ayman Güler idealize edecek başka şey mi bulamadı? Kürtlere ana dilde savunma hakkı vermek niçin ulus devlet formatını bozsun, niçin ortaya bir Türk sorunu çıkarsın? Siz asıl bunun cevabını verin.”


Hem, neymiş bakalım, Birgül Ayman Güler’in dert ettiği şu “milliyetler devleti?”

Kürtlerle Türklerin “eşit” olduğunu savunmak ve bunun bütün çağdaş ülkelerde olduğu gibi “anayasal vatandaşlık” çerçevesinde güvenceye kavuşturulmasını istemek, “milliyetler devleti” talebinin bir sonucu mudur?

Bu ne saçma sapan akıl yürütmedir böyle?

Madem “ulus devlet” her derde devadır, bunun içine neden sadece Türkler giriyor?

Türklerden söz ettiğimizde “Türk ulusu” diyoruz da, Kürtlerden söz ettiğimizde bunun adı neden “Kürt milliyetine” dönüşüyor?

Ulus nedir, milliyet nedir?

Soruları çoğaltabiliriz...

Bir yerde Birgül Ayman Güler’e hak verdim: “Kürt milliyetçiliğini bana ilericilik ve bağımsızcılık diye yutturamazsınız” diyordu...

Ben de tam bunu söylüyordum işte...

Siz de Türk ırkının üstünlüğüne dayalı yapıyı bana solculuk, devrimcilik, Atatürkçülük diye yutturamazsınız...

Kürt milliyetçiliğine karşıysanız, Türk milliyetçiliğine de karşı olacaksınız?

Kürt ırkçılığından yakınıyorsanız, Türk ırkçılığından da yakınacaksınız.

Türklerin kendilerini gerçekleştirmelerinin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyorsanız, bunu Kürtler ve sair etnik gruplar için de isteyeceksiniz.

Dahası, Kürtlerle Türklerin eşit olduğunu kabul edeceksiniz.

Birgül Ayman Güler’in çıkışından sonra, sosyal medyada yer yerinden oynamış... Binlerce mesaj havada uçuşup durmuş...

Bunlardan bazılarını ben de okudum.

Merve Kılıç imzalı olanı (gazetemizde de yayınlandı) çok tuttum... Şöyle diyordu: “Birgül Ayman Güler’in açıklamasıyla birlikte CHP 100 yıl daha muhalefeti garantiledi...”


Ben asıl Kemal Kılıçdaroğlu’nun tepkisini merak ediyorum.

Hem Kürt hem Alevi olan Kılıçdaroğlu, “Kürtlerle Türklerin eşit olamayacağını” savunan Birgül Ayman Güler’in “eylemi” için (bu da bir eylemdir) bir yaptırım düşünüyor mu?

Terörist ailesine taziye ziyaretine giden halaoğlu Hüseyin Aygün’ü fırçalamış, neredeyse istifa noktasına getirmişti.

Birgül Hanım’ın düpedüz “ırkçı” çıkışına nasıl bir tedbir uygulayacak?

Merakla ve hasretle bekliyoruz.

Community content is available under CC-BY-SA unless otherwise noted.