AKP Ankara Milletvekili Cemil Çiçek
Şablon:2011 Milletvekilleri - d
Şablon:Milletvekilleri Şablon:Milletvekilleri 2015 Seçim 61. Hükümet Başbakan Bakanlar 24.Dönem Milletvekilleri 2011 yılında seçilenler Milletvekili/2011 seçimleri Milletvekili/2011 seçimleri adayları 23. dönem milletvekilleri MİA milletvekilleri Kaymakam milletvekilleri Mersin Mersin milletvekilleri < Mehmet Zafer Çağlayan (AK Parti), Ahmet Tevfik Uzun (AK Parti), Nebi Bozkurt (AK Parti), Çiğdem Münevver Ökten (AK Parti); Aytuğ Atıcı (CHP), Vahap Seçer (CHP), İsa Gök (CHP), Ali Rıza Öztürk (CHP); Mehmet Şandır (MHP), Ali Öz (MHP); Ertuğrul Kürkçü (Bağımsız) Adana Adana milletvekilleri Ömer Çelik (AK Parti), Mehmet Necati Çetinkaya (AK Parti), Necdet Ünüvar (AK Parti), Fatoş Gürkan (AK Parti), Ali Küçükaydın (AK Parti), Mehmet Şükrü Erdinç (AK Parti); Osman Faruk Loğoğlu (CHP), Ümit Özgümüş (CHP), Turgay Develi (CHP), Ali Demirçalı (CHP); Muharrem Varlı (MHP), Ali Halaman (MHP), Seyfettin Yılmaz (MHP), Murat Bozlak (Bağımsız). Adıyaman Adıyaman milletvekilleri Ahmet Aydın (AK Parti), Mehmet Metiner (AK Parti), Muhammed Murtaza Yetiş (AK Parti), Mehmet Erdoğan (AK Parti); Salih Fırat (CHP). Afyonkarahisar Afyonkarahisar milletvekilleri Veysel Eroğlu (AK Parti), Sait Açba (AK Parti), Halil Ürün (AK Parti); Ahmet Toptaş (CHP); Kemalettin Yılmaz (MHP). Ağrı Ağrı milletvekilleri Mehmet Kerim Yıldız (AK Parti), Ekrem Çelebi (AK Parti), Fatma Salman Kotan (AK Parti); Halil Aksoy (Bağımsız). Amasya Amasya milletvekilleri Naci Bostancı (AK Parti), Avni Erdemir (AK Parti); Ramis Topal (CHP). Ankara / 1. Bölge Ankara 1. Bölge milletvekilleri Ali Babacan (AK Parti), Bülent Gedikli (AK Parti), Reha Denemeç (AK Parti), Tülay Selamoğlu (AK Parti), Nazmi Haluk Özdalga (AK Parti), Yalçın Akdoğan (AK Parti), Fatih Şahin (AK Parti), Ülker Güzel (AK Parti), Süleyman Sencer Ayata (CHP), Mehmet Emrehan Halıcı (CHP), Emine Ülker Tarhan (CHP), Aylin Nazlıaka (CHP), Bülent Kuşoğlu (CHP), Levent Gök (CHP), Yıldırım Tuğrul Türkeş (MHP), Zühal Topcu (MHP). Ankara / 2. Bölge Ankara 2. Bölge milletvekilleri Cemil Çiçek (AK Parti), Haluk İpek (AK Parti), Salih Kapusuz (AK Parti), Nurdan Şanlı (AK Parti), Ahmet İyimaya (AK Parti), Cevdet Erdöl (AK Parti), Zelkif Kazdal (AK Parti), Emrullah İşler (AK Parti), Seyit Sertçelik (AK Parti), Gülsün Bilgehan (CHP), İzzet Çetin (CHP), Sinan Aydın Aygün (CHP), Gökhan Günaydın (CHP), Ahmet Deniz Bölükbaşı (MHP),Mustafa Cihan Paçacı (MHP). Antalya Antalya milletvekilleri Vecdi Gönül (AK Parti), Mevlüt Çavuşoğlu (AK Parti), Menderes Türel (AK Parti), Sadık Badak (AK Parti), Hüseyin Samani (AK Parti), Gökçen Enç (AK Parti); Deniz Baykal (CHP), Osman Kaptan (CHP), Gürkut Acar (CHP), Yıldıray Sapan (CHP), Arif Bulut (CHP); Tunca Toskay (MHP), Mehmet Günal (MHP), Yusuf Ziya İrbeç (MHP). Artvin Artvin milletvekilleri İsrafil Kışla (AK Parti); Uğur Bayraktutan (CHP). Aydın Aydın milletvekilleri Mehmet Erdem (AK Parti), Semiha Öğüş (AK Parti), Gültekin Kılınç (AK Parti); Bülent Tezcan (CHP), Metin Lütfi Baydar (CHP), Osman Aydın (CHP); Ali Uzunırmak (MHP). Balıkesir Balıkesir milletvekilleri Ahmet Edip Uğur (AK Parti), Mehmet Cemal Öztaylan (AK Parti), Tülay Babuşçu (AK Parti), Ali Aydınlıoğlu (AK Parti); Namık Havutça (CHP), Nedret Akova (CHP), Haluk Ahmet Gümüş (CHP); Ahmet Duran Bulut (MHP). Bilecik Bilecik milletvekilleri Fahrettin Poyraz (AK Parti); Bahattin Şeker (MHP). Bingöl Bingöl milletvekilleri Cevdet Yılmaz (AK Parti), Eşref Taş (AK Parti); İdris Baluken (Bağımsız). Bitlis Bitlis milletvekilleri Vedat Demiröz (AK Parti), Vahit Kiler (AK Parti); Hüsamettin Zenderlioğlu (Bağımsız). Bolu Bolu milletvekilleri Ali Ercoşkun (AK Parti), Fehmi Küpçü (AK Parti); Tanju Özcan (CHP). Burdur Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik (AK Parti), Hasan Hami Yıldırım (AK Parti); Ramazan Kerim Özkan (CHP). Bursa Bursa milletvekilleri Bülent Arınç (AK Parti), Mustafa Öztürk (AK Parti), Hüseyin Şahin (AK Parti), Canan Candemir Çelik (AK Parti), İsmet Su (AK Parti), Mustafa Kemal Şerbetçioğlu (AK Parti), Hakan Çavuşoğlu (AK Parti), İsmail Aydın (AK Parti), Tülin Kara (AK Parti), Bedrettin Yıldırım (AK Parti), Önder Matlı (AK Parti); Sena Kaleli (CHP), Turhan Tayan (CHP), İlhan Demiröz (CHP), Aykan Erdemir (CHP), Kemal Ekinci (CHP); İsmet Büyükataman (MHP), Necati Özensoy (MHP). Çanakkale Çanakkale milletvekilleri Mehmet Daniş (AK Parti), İsmail Kaşdemir (AK Parti); Ali Sarıbaş (CHP), Serdar Soydan (CHP). Çankırı Çankırı milletvekilleri İdris Şahin (AK Parti), Hüseyin Filiz (AK Parti). Çorum Çorum milletvekilleri Salim Uslu (AK Parti), Cahit Bağcı (AK Parti), Murat Yıldırım (AK Parti); Tufan Köse (CHP). Denizli Denizli milletvekilleri Nihat Zeybekci (AK Parti), Mehmet Yüksel (AK Parti), Bilal Uçar (AK Parti), Nurcan Dalbudak (AK Parti); Adnan Keskin (CHP), İlhan Cihaner (CHP); Emin Haluk Ayhan (MHP). Diyarbakır Diyarbakır milletvekilleri Mehmet Mehdi Eker (AK Parti), Mehmet Galip Ensarioğlu (AK Parti), Mine Lök Beyaz (AK Parti), Mehmet Süleyman Hamzaoğulları (AK Parti), Cuma İçten (AK Parti); Leyla Zana (Bağımsız), Emine Ayna (Bağımsız), Altan Tan (Bağımsız), Hatip Dicle (Bağımsız), Nursel Aydoğan (Bağımsız), Şerafettin Elçi (Bağımsız). Edirne Edirne milletvekilleri Mehmet Müezzinoğlu (AK Parti); Recep Gürkan (CHP), Kemal Değirmendereli (CHP). Elazığ Elazığ milletvekilleri Zülfü Demirbağ ( AK Parti), Şuay Alpay (AK Parti), Faruk Septioğlu (AK Parti), Sermin Balık (AK Parti); Enver Erdem (MHP). Erzincan Erzincan milletvekilleri Sebahattin Karakelle (AK Parti); Muharrem Işık (CHP). Erzurum Erzurum milletvekilleri Recep Akdağ (AK Parti), Adnan Yılmaz (AK Parti), Fazilet Dağcı Çığlık (AK Parti), Cengiz Yavilioğlu (AK Parti), Muhyettin Aksak (AK Parti); Oktay Öztürk (MHP). Eskişehir Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı (AK Parti), Salih Koca (AK Parti), Ülker Can (AK Parti); Süheyl Batum (CHP), Kazım Kurt (CHP); Ruhsar Demirel (MHP). Gaziantep Gaziantep milletvekilleri Hüseyin Çelik (AK Parti), Fatma Şahin (AK Parti), Şamil Tayyar (AK Parti), Abdullah Nejat Koçer (AK Parti), Mehmet Sarı (AK Parti), Mehmet Erdoğan (AK Parti), Derya Bakbak (AK Parti), İbrahim Halil Mazıcıoğlu (AK Parti), Ali Şahin (AK Parti); Mehmet Şeker (CHP), Ali Serindağ (CHP); Edip Semih Yalçın (MHP). Giresun Giresun milletvekilleri Nurettin Canikli (AK Parti), Mehmet Geldi (AK Parti), Adem Tatlı (AK Parti); Selahattin Karaahmetoğlu (CHP). Gümüşhane Gümüşhane milletvekilleri Kemalettin Aydın (AK Parti), Feramuz Üstün (AK Parti). Hakkari Hakkari milletvekilleri Selahattin Demirtaş (Bağımsız), Adil Kurt (Bağımsız), Esat Canan (Bağımsız). Hatay Hatay milletvekilleri Sadullah Ergin (AK Parti), Orhan Karasayar (AK Parti), Mehmet Öntürk (AK Parti), Adem Yeşildal (AK Parti), Hacı Bayram Türkoğlu (AK Parti); Mehmet Ali Ediboğlu (CHP), Mevlüt Dudu (CHP), Refik Eryılmaz (CHP), Hasan Akgöl (CHP); Adnan Şefik Çirkin (MHP). Isparta Isparta milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç (AK Parti), Recep Özel (AK Parti); Ali Haydar Öner (CHP); Süleyman Nevzat Korkmaz (MHP). İstanbul 1. Bölge İstanbul 1. Bölge milletvekilleri Recep Tayyip Erdoğan (AK Parti), Egemen Bağış (AK Parti), İdris Güllüce (AK Parti), Erol Kaya (AK Parti), Belma Satır (AK Parti), Mustafa Ataş (AK Parti), Muhammed Çetih (AK Parti), İsmet Uçma (AK Parti), Gürsoy Erol (AK Parti), Alev Dedegil (AK Parti), Mehmet Domaç (AK Parti), Osman Boyraz (AK Parti), Oktay Saray (AK Parti), Metin Külünk (AK Parti), Ahmet Berat Çonkar (AK Parti), Bilal Macit (AK Parti), Gürsel Tekin (CHP), Osman Korutürk (CHP), Akif Hamzaçebi (CHP), Ayşe Eser Danışoğlu (CHP), Şafak Pavey (CHP), İhsan Özkes (CHP), Nur Serter (CHP), Mahmut Tanal (CHP), Müslim Sarı (CHP), Celal Dinçer (CHP), Kadir Gökmen Öğüt (CHP), Engin Alan (MHP), Bülent Didinmezç (MHP), Sebahat Tuncel (Bağımsız). İstanbul 2. Bölge İstanbul 2. Bölge milletvekilleri Nimet Çubukçu (AK Parti), Ayşe Nur Bahçekapılı (AK Parti), Burhan Kuzu (AK Parti), Ekrem Erdem (AK Parti), Volkan Bozkır (AK Parti), İbrahim Yigit (AK Parti), Ahmet Kutalmış Türkeş (AK Parti), İsmail Safi (AK Parti), Türkan Dağaoğlu (AK Parti), Şirin Ünal (AK Parti), Sevim Savaş (AK Parti), Hüseyin Bürge (AK Parti), Osman Aşkın (AK Parti), Ahmet Haldun Ertürk , (AK Parti), Ahmet Baha Öğütken (AK Parti), Kemal Kılıçdaroğlu (CHP), Bihlun Tamaylıgil (CHP9,Sezgin Tanrıkulu (CHP), Aydın Ayaydın (CHP), Sedef Küçük (CHP), Ercan Cengiz (CHP), Haluk Eyidoğan (CHP), Aykut Erdoğdu (CHP), Melda Onur (CHP), Murat Başesgioğlu (MHP), Ümit Şafak (MHP), Sırrı Süreyya Önder (Bağımsız). İstanbul 3. Bölge İstanbul 3. Bölge milletvekilleri Ömer Dinçer ,(AK Parti), Abdülkadir Aksu (AK Parti), Ünal Kaçır (AK Parti), Hakan Şükür (AK Parti), Halide İncekara (AK Parti), Mustafa Şentopak (AK Parti), Feyzullah Kıyıklık (AK Parti), Tülay Kaynarca (AK Parti), Nureddin Nebati (AK Parti), Mehmet Doğan Kubat (AK Parti), Bülent Turan (AK Parti), Mehmet Muşak (AK Parti), Gülay Dalyan (AK Parti), Enver Yılmaz (AK Parti), Harun Karaca (AK Parti), Erdoğan Toprak (CHP), Umut Oran (CHP), Süleyman Çelebi (CHP), Oktay Ekşi (CHP), Binnaz Toprak (CHP), Sabahat Akkiraz (CHP), Faik Tunay (CHP), Ali Özgündüz (CHP), Mevlüt Aslanoğlu (CHP), Meral Akşener (MHP), Atila Kaya (MHP), Mehmet Taytak (MHP), Abdullah Levent Tüzel (Bağımsız). İzmir 1. Bölge İzmir 1. Bölge milletvekilleri Ertuğrul Günay (AK Parti), Mehmet Tekelioğlu (AK Parti), İlhan İşbilen (AK Parti), İlknur Denizli (AK Parti), Ali Aşlık (AK Parti), Rıfat Sait (AK Parti); Güldal Mumcu (CHP), Rıza Türmen (CHP), Oğuz Oyan (CHP), Musa Çam (CHP), Hülya Güven (CHP), Erdal Aksünger (CHP); Oktay Vural (MHP). İzmir 2. Bölge İzmir 2. Bölge milletvekilleri Binali Yıldırım (AK Parti), Aydın Şengül (AK Parti), Erdal Kalkan (AK Parti), Nesrin Ulema (AK Parti), Hamza Dağ (AK Parti); Alaattin Yüksel (CHP), Mustafa Balbay (CHP), Mehmet Ali Susam (CHP), Rahmi Aşkın Türeli (CHP), Aytun Çıray (CHP), Birgül Ayman Güler (CHP), Mustafa Moroğlu (CHP); Ahmet Kenan Tanrıkulu (MHP).
Seçim MİA milletvekilleri Kahramanmaraş Kahramanmaraş milletvekilleri Mehmet Sağlam (AK Parti), Nevzat Pakdil (AK Parti), Mahir Ünal (AK Parti), Yıldırım Mehmet Ramazanoğlu (AK Parti), Sevde Bayazıt Kaçar (AK Parti), Sıtkı Güvenç (AK Parti); Durdu Özbolat (CHP); Mesut Dedeoğlu (MHP).
Kars Kars milletvekilleri Ahmet Arslan (AK Parti), Yunus Kılıç (AK Parti); Mülkiye Birtane (Bağımsız). Kastamonu Kastamonu milletvekilleri Hakkı Köylü (AK Parti), Mustafa Gökhan Gülşen (AK Parti); Emin Çınar (MHP). Kayseri Kayseri milletvekilleri Taner Yıldız (AK Parti), Sadık Yakut (AK Parti), Mustafa Elitaş (AK Parti), Yaşar Karayel (AK Parti), Pelin Gündeş Bakır (AK Parti), Ahmet Öksüzkaya (AK Parti), İsmail Tamer (AK Parti); Mehmet Şevki Kulkuloğlu (CHP); Yusuf Halaçoğlu (MHP). Kırklareli Kırklareli milletvekilleri Şenol Gürşan (AK Parti); Mehmet Kesimoğlu (CHP), Turgut Dibek (CHP). Kırşehir Kırşehir milletvekilleri Abdullah Çalışkan (AK Parti), Muzaffer Aslan (AK Parti). Kocaeli Kocaeli milletvekilleri Nihat Ergün (AK Parti), Fikri Işık (AK Parti), Sibel Gönül (AK Parti), Muzaffer Baştopçu (AK Parti), Zeki Aygün (AK Parti), İlyas Şeker (AK Parti), Mehmet Ali Okur (AK Parti); Hurşit Güneş (CHP), Mehmet Hilal Kaplan (CHP), Haydar Akar (CHP); Lütfü Türkan (MHP). Konya Konya milletvekilleri Ahmet Davutoğlu (AK Parti), Kerim Özkul (AK Parti), İlhan Yerlikaya (AK Parti), Ayşe Türkmenoğlu (AK Parti), Cem Zorlu (AK Parti), Hüseyin Üzülmez (AK Parti), Mustafa Baloğlu (AK Parti), Mustafa Kabakcı (AK Parti), Gülay Samancı (AK Parti), Mustafa Akış (AK Parti), Harun Tüfekçi (AK Parti); Atilla Kart (CHP); Faruk Bal (MHP), Mustafa Kalaycı (MHP). Kütahya Kütahya milletvekilleri Soner Aksoy (AK Parti), Hasan Fehmi Kinay (AK Parti), İdris Bal (AK Parti), Vural Kavuncu (AK Parti); Alim Işık (MHP). Malatya Malatya milletvekilleri Mahmut Mücahit Fındıklı (AK Parti), Mustafa Şahin (AK Parti), Öznur Çalık (AK Parti), Hüseyin Cemal Akın (AK Parti), Ömer Faruk Öz (AK Parti); Veli Ağbaba (CHP). Manisa Manisa milletvekilleri Hüseyin Tanrıverdi (AK Parti), Recai Berber (AK Parti), Uğur Aydemir (AK Parti), Muzaffer Yurttaş (AK Parti), Selçuk Özdağ (AK Parti); Hasan Ören (CHP), Özgür Özel (CHP), Sakine Öz (CHP); Sümer Oral (MHP), Erkan Akçay (MHP). Mardin Mardin milletvekilleri Muammer Güler (AK Parti), Gönül Bekin Şahkulubey (AK Parti), Abdurrahim Akdağ (AK Parti);Ahmet Türk (Bağımsız), Gülser Yıldırım (Bağımsız), Erol Dora (Bağımsız). Mersin Mersin milletvekilleri Mehmet Zafer Çağlayan (AK Parti), Ahmet Tevfik Uzun (AK Parti), Nebi Bozkurt (AK Parti),Çiğdem Münevver Ökten (AK Parti); Aytuğ Atıcı (CHP), Vahap Seçer (CHP), İsa Gök (CHP), Ali Rıza Öztürk (CHP); Mehmet Şandır (MHP), Ali Öz (MHP); Ertuğrul Kürkçü (Bağımsız). Muğla Muğla milletvekilleri Ali Boğa (AK Parti), Yüksel Özden (AK Parti); Tolga Çandar (CHP), Nurettin Demir (CHP), Ömer Süha Aldan (CHP); Mehmet Erdoğan (MHP). Muş Muş milletvekilleri Faruk Işık (AK Parti), Muzaffer Çakar (AK Parti); Sırrı Sakık (Bağımsız), Demir Çelik (Bağımsız). Nevşehir Nevşehir milletvekilleri Ahmet Erdal Feralan (AK Parti), Murat Göktürk (AK Parti), Ebubekir Gizligider (AK Parti). Niğde Niğde milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu (AK Parti), Ömer Selvi (AK Parti); Doğan Şafak (CHP). Ordu Ordu milletvekilleri İdris Naim Şahin (AK Parti), Mustafa Hamarat (AK Parti), Fatihhan Ünal (AK Parti), İhsan Şener (AK Parti), Harun Çakır (AK Parti); İdris Yıldız (CHP). Rize Rize milletvekilleri Hayati Yazıcı (AK Parti), Hasan Karal (AK Parti), Nusret Bayraktar (AK Parti). Sakarya Sakarya milletvekilleri Hasan Ali Çelik (AK Parti), Ayhan Sefer Üstün (AK Parti), Şaban Dişli (AK Parti), Ayşenur İslam (AK Parti), Ali İhsan Yavuz (AK Parti); Engin Özkoç (CHP); Münir Kutluata (MHP). Samsun Samsun milletvekilleri Mustafa Demir (AK Parti), Suat Kılıç (AK Parti), Cemal Yılmaz Demir (AK Parti), Tülay Bakır (AK Parti), Akif Çağatay Kılıç (AK Parti), Ahmet Yeni (AK Parti); Haluk Koç (CHP), İhsan Kalkavan (CHP); Cemalettin Şimşek (MHP). Siirt Siirt milletvekilleri Afif Demirkıran (AK Parti), Osman Ören (AK Parti); Gültan Kışanak (Bağımsız). Sinop Sinop milletvekilleri Mehmet Ersoy (AK Parti); Engin Altay (CHP). Sivas Sivas milletvekilleri İsmet Yılmaz (AK Parti), Mesude Nursuna Memecan (AK Parti), Hilmi Bilgin (AK Parti), Ali Turan (AK Parti); Malik Ecder Özdemir (CHP). Şanlıurfa Şanlıurfa milletvekilleri Faruk Çelik (AK Parti), Seyit Eyyüpoğlu (AK Parti), Mehmet Kasım Gülpınar (AK Parti), Mehmet Akyürek (AK Parti), Zeynep Karahan Uslu (AK Parti), Halil Özcan (AK Parti), Mahmut Kaçar (AK Parti), Abdulkadir Emin Önen (AK Parti), Yahya Akman (AK Parti), Abdulkerim Gök (AK Parti), Bekir Eren (AK Parti); İbrahim Ayhan (Bağımsız). Tekirdağ Tekirdağ milletvekilleri Tevfik Ziyaeddin Akbulut (AK Parti), Özlem Yemişçi (AK Parti); Faik Öztrak (CHP), Candan Yüceer (CHP), Emre Köprülü (CHP); Bülent Belen (MHP) Tokat Tokat milletvekilleri Zeyid Aslan (AK Parti), Şükrü Ayalan (AK Parti), Dilek Yüksel (AK Parti); Orhan Düzgün (CHP); Reşat Doğru (MHP). Trabzon Trabzon milletvekilleri Faruk Nafiz Özak (AK Parti), Erdoğan Bayraktar (AK Parti), Aydın Bıyıklıoğlu (AK Parti), Safiye Seymanoğlu (AK Parti); Mehmet Volkan Canalioğlu (CHP); Koray Aydın (MHP) Tunceli Tunceli milletvekilleri Kamer Genç (CHP), Hüseyin Aygün (CHP). Uşak Uşak milletvekilleri İsmail Güneş (AK Parti), Mehmet Altay (AK Parti); Dilek Akagün Yılmaz (CHP). Van Van milletvekilleri Burhan Kayatürk (AK Parti), Fatih Çiftci (AK Parti), Mustafa Bilici (AK Parti), Gülşen Orhan (AK Parti); Kemal Akdaş (Bağımsız), Aysel Tuğluk (Bağımsız), Özdal Üçer (Bağımsız), Nazmi Gür (Bağımsız). Yozgat Yozgat milletvekilleri Bekir Bozdağ (AK Parti), Ertuğrul Soysal (AK Parti), Yusuf Başer (AK Parti); Sadir Durmaz (MHP). Zonguldak Zonguldak milletvekilleri Köksal Toptan (AK Parti), Erdal Candan (AK Parti), Özcan Ulupınar (AK Parti); Mehmet Haberal (CHP), Ali İhsan Köktürk (CHP). Aksaray Aksaray milletvekilleri Ali Rıza Alaboyun (AK Parti), Ruhi Açıkgöz (AK Parti), İlknur İnceöz (AK Parti). Bayburt Bayburt milletvekilleri Bünyamin Özbek (AK Parti). Karaman Karaman milletvekilleri Lütfi Elvan (AK Parti), Mevlüt Akgün (AK Parti). Kırıkkale Kırıkkale milletvekilleri Beşir Atalay (AK Parti), Oğuz Kağan Köksal (AK Parti), Ramazan Can (AK Parti). Batman Batman milletvekilleri Mehmet Şimşek (AK Parti), Ziver Özdemir (AK Parti), Ayla Akat Ata (Bağımsız), Bengi Yıldız (Bağımsız). Şırnak Şırnak milletvekilleri Mehmet Emin Dindar (AK Parti); Hasip Kaplan (Bağımsız), Selma Irmak (Bağımsız), Faysal Sarıyıldız (Bağımsız). Bartın Bartın milletvekilleri Yılmaz Tunç (AK Parti); Rıza Yalçınkaya (CHP). Ardahan Ardahan milletvekilleri Orhan Atalay (AK Parti); Ensar Öğüt (CHP). Iğdır Iğdır milletvekilleri Sinan Oğan (MHP); Pervin Buldan (Bağımsız). Yalova Yalova milletvekilleri Temel Coşkun (AK Parti); Muharrem İnce (CHP). Karabük Karabük milletvekilleri Mehmet Ali Şahin (AK Parti), Osman Kahveci (AK Parti). Kilis Kilis milletvekilleri Fuat Karakuş (AK Parti), Ahmet Salih Dal (AK Parti). Osmaniye Osmaniye milletvekilleri Suat Önal (AK Parti), Durdu Mehmet Kastal (AK Parti); Devlet Bahçeli (MHP), Hasan Hüseyin Türkoğlu (MHP). Düzce Düzce milletvekilleri İbrahim Korkmaz (AK Parti), Fevai Aslan (AK Parti), Osman Çakır (AK Parti). Şablon:2011 milletvekilleri --d MİA milletvekilleri Mehmet Ersoy - İdris Naim Şahin - Mehmet Necati Çetinkaya - Ali Küçükaydın Denizci milletvekilleri Avukat milletvekileri İşadamı milletvekilleri Akademisyen milletvekilleri NOT: Bir önceki dönemden 201 milletvekili, bu dönemde de yeniden Mecliste yer bulabildi. Aday gösterilen ancak bu milletvekilleri kadar şanslı olmayan milletvekilleri de oldu. Şevket Gürsoy (AK Parti), Ahmet Koca (AK Parti), Abdurrahman Arıcı (AK Parti), Fatih Metin (AK Parti), Abdulmuttalip Özbek (AK Parti), Fevzi Şanverdi (AK Parti), Akif Ekici (CHP), Yaşar Ağyüz (CHP),Ali Arslan (CHP), Yaşar Tüzün (CHP), Ahmet Küçük (CHP), Ayşe Jale Ağırbaş (DSP), Çetin Soysal (CHP), Mehmet Ali Özpolat (CHP), Cemaleddin Uslu (MHP), Zekai Özcan (MHP), Şenol Bal (MHP), Recep Taner (MHP), Erdal Sipahi (MHP), Hasan Çalış (MHP), Osman Durmuş (MHP), Kadir Ural (MHP), Murat Özkan (MHP), Behiç Çelik (MHP), Zülfükar İzol (Bağımsız) ve Akın Birdal (Bağımsız) aday gösterildi ancak seçilemedi. 23. Dönemden önce görev alan eski milletvekillerinden bazıları da yeni Mecliste yer buldu. Bağımsız Milletvekilleri Hatip Dicle ve Leyla Zana , 17 yıllık bir aradan sonra yeniden Meclise girdi. Ayrıca yine eski dönem milletvekillerinden Ramazan Can (AK Parti), Zeynep Karahan Uslu (AK Parti), Semiha Öğüş (AK Parti), Bahattin Şeker (MHP),Aydın Ayaydın (CHP), Esat Canan (Bağımsız), yeniden milletvekili oldu. Siyasi partiler ne yaptı? AK PARTİ: AK Parti 12 ilde tulum çıkardı; Aksaray, Bayburt, Çankırı , Düzce , Gümüşhane , Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir , Kilis , Nevşehir ve Rize milletvekilliklerinin tamamını kazandı. Hakkari, Iğdır ve Tunceli, AK Parti'nin hiç milletvekili çıkaramadığı iller oldu. CHP: CHP; Edirne , İzmir, Kırklareli, Muğla ve Tekirdağ'da AK Parti'ye karşı üstünlük sağladı. CHP'nin 33 ilden TBMM'de temsilcisi yer almadı. MHP: MHP ise Meclise 47 ilden milletvekili sokamadı. AK Parti ve CHP, bazı illerden eşit sayıda milletvekilini TBMM'ye gönderdi. AK Parti ve CHP, Aydın'da 3'er, Bartın'da 1'er, Çanakkale'de 2'şer, Erzincan'da 1'er, İzmir 1. Bölge'de 6'şar, Mersin'den 4'er, Sinop ve Yalova'dan 1'er milletvekilliği kazandı. AK Parti; Erdoğan'ın aday olduğu İstanbul 1. Bölge'de 30 milletvekilliğinin 16'sını, CHP; Kılıçdaroğlu'nun aday olduğu İstanbul 2. Bölge'de 27 milletvekilliğinin 9'unu, MHP; Bahçeli'nin aday olduğu Osmaniye'de 4 milletvekilliğinden 2'sini kazandı. AK Parti, 2002'de 34.28, 2007'de 46.58 oranında oy almıştı. Şablon:2011 Milletvekilleri d
Dosya:Recep Tayyip Erdoğan and George Papandreou, Erzurum January 2011 11.jpg Erzurum'da bir açılış töreni. Soldan sağa: Cemil Çiçek , George Papandreou , Recep Tayyip Erdoğan , Beşir Atalay
Cemil Çiçek 60. Hükümette Başbakan yardımcısıdır .
59. Hükümette Adalet Bakanı ve hükümet sözcüsü olarak görev yapmıştır. 18. Dönem 'de Yozgat , 20. Dönem , 21. Dönem , 22. Dönem , 23. Dönem , 24. Dönem 'de Ankara milletvekilliği ve Devlet Bakanlığı yapmıştır.
Cemil Çiçek 1946 yılında Yozgat'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi 'nden mezun olan Çiçek, Anavatan Partisi'nin kurucu üyeleri arasında yer aldı.
1984 yerel seçimlerinde ANAP 'ın adayı olarak Yozgat Belediye Başkanı seçildi. ANAP iktidarlarında Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinde bulunan Çiçek, daha sonra Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katıldı. 3 Kasım 2002 'de yapılan milletvekili seçimlerinde tekrar milletvekili olan Çiçek, 58., 59. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Adalet Bakanı olarak atandı. 59. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Hükümet Sözcülüğü yaptı. 60. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinde Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcılığına getirildi.
İngilizce ve orta düzeyde Fransızca bilen Çiçek, 3 çocuk babasıdır.
Önce gelen:Aysel Çelikel
Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı 20 Kasım 2002 - 8 Mayıs 2007
Sonra gelen:<br./>Fahri Kasırga
Önce gelen:Bülent Akarcalı
Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı(vekil) 26 Haziran 1988 - 6 Temmuz 1988
Sonra gelen:<br./>Nihat Kitapçı
Önce gelen:Abdullah Gül Abdüllatif Şener Mehmet Ali Şahin
Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı 29 Ağustos 2007 -
Sonra gelen:<br./>-
Önce gelen:-
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanı 21 Aralık 1987 - 23 Haziran 1991
Sonra gelen:<br./>-
Önce gelen:Hakkı Borataş
Yozgat Belediye Başkanı 1984 - 1987
Sonra gelen:<br./>Mustafa Erkılıç
T.C. Sağlık Bakanları
Adnan Adıvar •
Refik Saydam •
Rıza Nur •
Refik Saydam •
Mazhar Germen •
Refik Saydam •
Ahmet Hulusi Alataş •
Sadi Konuk •
Behçet Uz •
Kemali Bayazıt •
Nihat Reşat Belger •
Ekrem Hayri Üstündağ •
Behçet Uz •
Nafiz Körez •
Lütfi Kırdar •
Nusret Karasu •
Nusret Hasan Fişek •
Salih Ragıp Üner •
Süleyman Suat Seren •
Yusuf Azizoğlu •
Fahrettin Kerim Gökay •
Kemal Demir •
Faruk Sükan •
Edip Somunoğlu •
Vedat Ali Özkan •
Türkan Akyol •
Cevdet Aykan •
Kemal Demir •
Vefa Tanır •
Selahattin Cizrelioğlu •
Kemal Demir •
Vefa Tanır •
Celal Ertuğ •
Cengiz Gökçek •
Mete Tan •
Münif İslamoğlu •
Necmi Ayanoğlu •
Kaya Kılıçturgay •
Mehmet Aydın •
Mustafa Kalemli •
Bülent Akarcalı •
Cemil Çiçek •
Nihat Kitapçı •
Halil Şıvgın •
Yaşar Eryılmaz •
Yıldırım Aktuna •
Rıfat Serdaroğlu •
Kazım Dinç •
Doğan Baran •
Yıldırım Aktuna •
Nafiz Kurt •
İsmail Karakuyu •
Halil İbrahim Özsoy •
Mustafa Güven Karahan •
Osman Durmuş •
Recep Akdağ
T.C. Adalet Bakanları
Celalettin Arif Bey •
Mustafa Kazım Bey •
Zekai Apaydın •
Mehmet Seyit Bey •
Hafız Mehmet Engin •
Mustafa Necati Uğural •
Refik Şevket İnce •
Mahmut Esat Bozkurt •
Behçet Bey •
Yusuf Kemal Tengirşenk •
Rıfat Bey •
Şükrü Saracoğlu •
Hilmi Uran •
Şinasi Devrin •
Tevfik Fikret Sılay •
Fuat Sirmen •
Ali Fethi Okyar •
Halil İbrahim Özyörük •
Hasan Safyettin Menemencioğlu •
Rüknettin Nasuhioğlu •
Ali Rıza Türel •
Osman Şevki Çiçekdağ •
Mümtaz Ökmen •
Hüseyin Avni Göktürk •
Esat Budakoğlu •
Kemal Sahir Kurutluoğlu •
Hüseyin Celal Yardımcı •
Abdülhak Kemal Yörük •
Abdullah Pulat Gözübüyük •
Mehmet Sedat Çumralı •
Mustafa Amil Artus •
Sırrı Atalay •
Ekrem Tüzemen •
İrfan Baran •
Kemal Türkoğlu •
İhsan Köknel •
Hasan Dinçer •
Hayri Mumcuoğlu •
Hidayet Aydıner •
Şevket Kazan •
Yusuf Ziya Önder •
Hayri Mumcuoğlu •
İsmail Hakkı Arar •
İsmail Müftüoğlu •
Suat Bilge •
Zeyyat Baykara •
Hasan Fehmi Alpaslan •
Selçuk Erverdi •
Necmettin Cevheri •
Rıfat Bayazıt •
Mehmet Can •
Ömer Ucuzal •
Mustafa Kazım Akdoğan •
Mehmet Necat Eldem •
Cevdet Menteş •
Mahmut Oltan Sungurlu •
Halil Ertem •
Mahmut Oltan Sungurlu •
Mehmet Topaç •
Mehmet Seyfi Oktay •
Mehmet Moğultay •
Bekir Sami Daçe •
Mahmut Oltan Sungurlu •
Firuz Çilingiroğlu •
Şakir Şeker •
Mehmet Kemal Ağar •
Suat Bilge •
Şevket Kazan •
Mahmut Oltan Sungurlu •
Hasan Denizkurdu •
Selçuk Öztek •
Hikmet Sami Türk •
Aysel Çelikel •
Cemil Çiçek •
Fahri Kasırga •
Mehmet Ali Şahin •
Sadullah Ergin
Şablon:TC 46. Hükümet Şablon:TC 47. Hükümet Şablon:TC 53. Hükümet
58. Hükümet - Gül Hükümeti (18 Kasım 2002 - 14 Mart 2003 )
59. Hükümet - Erdoğan Hükümeti - (14 Mart 2003 - 29 Ağustos 2007 )
60. Hükümet - II. Erdoğan Hükümeti- (29 Ağustos 2007 - ) Başbakan Başbakan Yardımcısı
Cemil Çiçek
Başbakan Yardımcısı Başbakan Yardımcısı Devlet Bakanı Adalet Bakanı Millî Savunma Bakanı İçişleri Bakanı Dışişleri Bakanı Maliye Bakanı Millî Eğitim Bakanı Bayındırlık ve İskân Bakanı Sağlık Bakanı Ulaştırma Bakanı Tarım ve Gıda Bakanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sanayi ve Ticaret Bakanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Kültür ve Turizm Bakanı Çevre ve Orman Bakanı
Dış bağlantılar
Osman Kadri keskin
Birlik vakfı ve Fethullah gülen
Şablon:Bir - d
Bir Birlik - İttihad - İttihat Vahdet - Bireyselleştirilmiş Eğitim Programları Birlikler Birlik Bağı Birlik bağı Birlik Destanı Birlik Tüzüğü Birlik Vakfı KHGB Tevhid - Tevhid (din) Tevhid-i Ef’al - Tevhid-i Sıfat Tevhid-i Zât - Tevhid Bahri - Tevhid Yâhud Feryâd/1 - Tevhid Yâhud Feryâd/2 - Tevhid Yâhud Feryâd/3 - Tevhid Yâhud Feryâd/4
Mustafa Keleşoğlu - 24 Kasım 2006
px
de:Cemil Çiçek
en:Cemil Çiçek
mk:Кемил Чичек
nl:Cemil Çiçek
pl:Cemil Çiçek